Klub
BBTS

Bielsko-Bialskie Towarzystwo Sportowe „Siatkarz – Original” powstało w 1999 roku. Prezesem zarządu został Józef Kapela, wiceprezesami natomiast Marek Godziszka i Piotr Pluszyński. W 2008 roku klub zmienił nazwę na „BBTS” Bielsko-Biała.

 

W 2003 roku klub dołączył do grona drużyn grających w Polskiej Lidze Siatkówki, niestety, tylko na rok. W sezonach 2004/2005 – 2012/2013 zespół występował w I lidze mężczyzn. W czerwcu 2013 roku władze PLPS podjęły decyzję o rozszerzeniu PlusLigi do 12 zespołów. Wtedy też powołano spółkę akcyjną BBTS S.A., której większościowym właścicielem jest TS BBTS Bielsko-Biała. Tym samym do grona drużyn siatkarskiej ekstraklasy dołączył BBTS Bielsko-Biała, pod wodzą trenera Janusza Bułkowskiego. W trakcie sezonu nastąpiła zmiana na stanowisku szkoleniowca: pracę z drużyną rozpoczął Wiktor Krebok. Mimo podejmowanych przez Zarząd działań, BBTS rozgrywki zakończył na ostatnim miejscu.

 

Przed sezonem 2014/2015 nastąpiła przebudowa drużyny. Szkoleniowcem został debiutujący w tej roli Piotr Gruszka, zakontraktowano również nowych zawodników. Tym sposobem rozpoczął się kolejny etap w historii BBTS-u, drużyna zakończyła sezon na 13. miejscu. W następnych rozgrywkach drużynę poprowadzili bracia - Krzysztof i Andrzej Stelmachowie. Drużyna, której kapitanem był Marcin Wika, zajęła finalnie 12. miejsce. Sezon 2016/2017 bielską ekipę prowadzili dwaj Słowacy - najpierw pierwszym szkoleniowcem był Miroslav Palgut. Po serii porażek jego miejsce zajął Rostislav Chudik. Drużyna zajęła 14. miejsce w stawce 16 zespołów. W sezonie 2017/2018 drużynę prowadził Rostislav Chudik, jednak po serii porażek został odwołany a jego obowiązki przejął dotychczasowy drugi szkoleniowiec, Paweł Gradowski, który w pierwszych trzech meczach odniósł trzy zwycięstwa. Bielszczanie do ostatniej kolejki walczyli o utrzymanie w Pluslidze, jednak porażka w Zawieciu 1:3 ostatecznie pogrzebała szanse BBTS.

Przed sezonem 2018/2019 doszło do zmian w zarządzie spółki, nowym prezesem został Mirosław Krysta, w przeszłości siatkarz BBTS Włókniarz. W pierwszym sezonie po spadku bielszczanie zajęli 5. miejsce a drużynę prowadził Paweł Gradowski wraz ze swoim bratem, Wojciechem. Do sezonu 2019/2020 zespół przystąpił ze sporymi wzmocnieniami kadrowymi, jednak po nieudanym początku do dymisji podali się bracia Gradowscy. Zarząd zatrudnił holenderskiego trenera  - Harrego Brokkinga. Drużyna pod jego wodzą odniosła serię kilkunastu zwycięstw z rzędu, po drodze zdobywając Puchar Polski Krispol 1. ligi. Sezon zasadniczy zakończyła na drugim miejscu, jednak wobec pandemii koronawirusa zakończono rozgrywki a do Plusligi została przyjęta Stal Nysa, która wygrała rundę zasadniczą. Po dokonaniu kilku zmian w składzie drużyna przystąpiła do rozgrywek 2020/2021 z jasnym celem ich wygrania. Drużyna Harrego Brokkinga będąc niepokonaną po 16 kolejkach zajmuje pierwsze miejsce w tabeli krocząc od zwycięstwa do zwycięstwa. 17 grudnia 2020 roku bielszczanie obronili Puchar Polski Tauron 1. ligi i po raz trzeci z rzędu awansowali do ćwierćfinału rozgrywek o Puchar Polski. Ostatecznie BBTS przegrał rywalizację o awans w finale, w którym uległ w trzech meczach drużynie LUK Politechniki Lublin. Do sezonu 2021/2022 bielszczanie przystąpili z kilkoma zmianami w składzie - zespół po kilku latach gry opuścił m.in. Oleg Krikun. BBTS pewnie wygrał fazę zasadniczą i po wygranych z Legią Warszawa oraz BKS Visłą Proline Bydgoszcz awansował do finału ligi. Tam w trzech meczach rozprawił się z MKS Będzin i ponownie awansował do Plusligi.

Po sportowym awansie w BBTS doszło do sporych roszad kadrowych, zespół opuścili m.in. rozgrywający Jarosław Macionczyk czy atakujący Paweł Gryc. Do beniaminka Plusligi 2022/2023 dołączyło aż ośmiu nowych graczy - zakontraktowano m.in. Jana Zimmermanna (Niemcy), Rolanda Gergye (Węgry), Daultona Sinoskiego (Kanada), Dawida Wocha. Po siedmiu meczach i dwupunktowym dorobku 4 listopada 2022 roku z obowiązków pełnienia roli szkoleniowca zwolniony został Harry Brokking, a jego miejsce zajął dotychczasowy asystent Sergii Kapelus.

Po nieudanym sportowo sezonie BBTS znów występuje w rozgrywkach Tauron 1. ligi, pod wodzą Sergieja Kapelusa i Adriana Hunka

chevron-down